E-usługi zgodne ze standardem WCAG są kluczowe dla osób z niepełnosprawnościami. Szczególnie jeśli chodzi o wyszukiwarki, formularze zamówień i rezerwacji biletów. Dostępność usług daje komfort, bezpieczeństwo, ale przede wszystkim swobodny dostęp dla wszystkich użytkowników. Sprawne wyszukanie informacji, zaplanowanie podróży oraz zakup biletu poprzez formularz elektroniczny to wyjątkowa potrzeba jaką zapewnić powinni przewoźnicy transportu kolejowego w Polsce.

Eksperci Fundacji Widzialni wraz konsultantami we współpracy z Urzędem Transportu Kolejowego przeprowadzili kolejne badania dostępności serwisów internetowych najważniejszych przewoźników w Polsce. Jest to już kolejna - czwarta edycja - cyklicznych badań UTK "Kolej na dostępność", które zapoczątkowane zostało w roku 2012 przez Fundację Widzialni.

W przeprowadzonych audytach wykorzystano metodologię badań serwisów opracowaną wspólnie przez Uniwersytet Śląski i Fundację Widzialni. Badania rankingowe zostały podzielone na dwie części. W pierwszej części eksperci z dziedziny dostępności serwisów www sprawdzili kluczowe elementy serwisu pod względem zgodności ze standardem WCAG 2.0. W drugiej części, konsultanci dokonali oceny wszystkich badanych podstron oraz wykonali zadania, charakterystyczne dla danego serwisu. We wszystkich testach wzięły udział osoby o zróżnicowanym stopniu niepełnosprawności oraz różnych kompetencjach cyfrowych.

Raport z badań pokazuje, że jedynie dwa serwisy - z oceną bardzo dobrą - spełniają minimalne kryteria standardu WCAG na poziomie AA. Na wyróżnienie zasługuje Szybka Kolej Miejska w Warszawie oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Na szczególne wyróżnienie zasługuje serwis strony Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, który z oceny niedostatecznej w poprzednim badaniu, poprawił się na ocenę bardzo dobrą w tegorocznym.

Prezentowane wyniki nie są powodem do dumy dla znacznej większości przewoźników. Wyraźnie da się zauważyć brak zainteresowania z ich strony kwestiami dostosowania stron www dla osób o specjalnych potrzebach. Czy jest to ignorancja ze strony przewoźników, czy raczej niska świadomość i brak otwarcia na potrzeby osób z niepełnosprawnościami? Trudno odpowiedzieć w sposób jednoznaczny na to pytanie, jednak wyniki raportu mówią same za siebie.

Wyniki rankingu w 2017 niewiele odbiegają od tych z roku 2015. Cechą serwisów, które otrzymały ocenę negatywną jest w dalszym ciągu zaskakująco niski poziom dostępności. Ponadto zauważalna jest również niska jakość semantycznego kodu HTML, brak wykorzystania nowoczesnych form prezentowania informacji, responsywności i niestety estetyki.

Przemysław Marcinkowski – specjalista ds. dostępności Fundacji Widzialni.

Poniżej prezentujemy wyniki końcowe raportu oraz listę najczęściej spotykanych błędów w części eksperckiej.

Najczęstsze błędy wykazane w części eksperckiej: 

  • Brak tekstów alternatywnych – 15 serwisów,
  • Brak etykiet – 16 serwisów,Nieprawidłowa struktura nagłówków – 15 serwisów,
  • Brak wykorzystania list – 6 serwisów,
  • Zbyt słaby kontrast – 11 serwisów,
  • Niejednoznaczny tytuł strony – 3 serwisy,
  • Niejednoznaczne linki – 17 serwisów,
  • Problemy z obsługą z poziomu klawiatury – 15 serwisów,
  • Brak definicji głównego języka – 1 serwis,
  • Brak skip linków – 11 serwisów,
  • Brak wyszukiwarki treści – 5 serwisów,
  • Brak dodatkowych ułatwień – 12 serwisów,
  • Błędy kodu HTML – 14 serwisów.

Wyniki końcowe 

 Wyniki końcowe
strona wwwsumaocena
skm.warszawa.pl 41,4 bardzo dobra
lka.lodzkie.pl 41,4 bardzo dobra
wkd.com.pl 34,0 dostateczna
koleje-wielkopolskie.com.pl 33,7 dostateczna
rozklad-pkp.pl 33,0 dostateczna
kolejeslaskie.com 28,0 niedostateczna
przewozyregionalne.pl 27,0 niedostateczna
plk-sa.pl 26,0 niedostateczna
mazowieckie.com.pl 25,6 niedostateczna
kolejedolnoslaskie.eu 25,3 niedostateczna
intercity.pl 25,3 niedostateczna
pkpsa.pl 25,3 niedostateczna
malopolskiekoleje.pl 23,7 niedostateczna
portalpasazera.pl 23,0 niedostateczna
arriva.pl 22,6 niedostateczna
rozklad.sitkol.pl 21,4 niedostateczna
dobrapodroz.pkp.pl 21,4 niedostateczna
skm.pkp.pl 21,0 niedostateczna

Do pobrania