Artur Marcinkowski – Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni

Artur Marcinkowski

Pomysłodawca i założyciel Fundacji. Z Internetem związany od początku jego istnienia w Polsce. Uczestnik konsultacji w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz Forum Debaty Publicznej przy Prezydencie RP. Członek Rady Programowej Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych. Zasiada w Komitecie Monitorującym Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Współtwórca metodologii badania stron internetowych pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych. Konsultant przy tworzeniu oznaczenia Bez Barier” Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ekspert w projekcie Rozwijanie zbioru krajowych standardów kompetencji zawodowych”. Autor książki "Badanie dostępności stron www w oparciu o WCAG" oraz współautor publikacji WCAG 2.0 – Podręcznik Dobrych Praktyk”. Pomysłodawca jedynego w Polsce oznaczenia Strona Internetowa bez Barier”. Inicjator Partnerstwa Telewizja bez Barier” realizowanego przez Fundację Widzialni i Telewizję Polską S.A. Koordynator tłumaczeń migowych dla Canal+. Prelegent i uczestnik debat. Prowadzi szkolenia z zakresu dostępności stron www . Blisko współpracuje z Uniwersytetem Śląskim, Orange, Microsoft, UPC, Canal+, Koalicją Dojrzałość w sieci. Nominowany przez Orange Polska do nagrody "Ludzie którzy zmieniają biznes 2015" Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Nominowany w konkursie "Digital Champions 2017" organizowanym przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji w kategorii Osobowość Cyfrowego Biznesu.

Jest żonaty, ma dwójkę dzieci, Łukasza i Szymona. Jego pasją są jachty motorowe, szybkie samochody i … wędkarstwo. Od lat wierny Metallice.

Monika Szczygielska – Wiceprzewodnicząca Rady Fundacji Widzialni

Monika SzczygielskaPolitolog, specjalista ds. marketingu i PR. Doradca ds. dostępności, odpowiedzialna m.in. za konsultacje społeczne dyrektywy o dostępności publicznych stron www. Współpracuje z politykami, administracją, ngo. Pomysłodawca projektu Dostępni.eu. Specjalizuje się w dostępności multimediów. Wdrażała m.in. pierwszą w Polsce dostępną www osoby publicznej, dostępny portal informacyjny, odpowiadała za udostępnienie multimediów dla niesłyszących w Muzeum Chopina. Podczas wyborów parlamentarnych w 2011 roku (pierwszych dostępnych dla osób z niepełnosprawnością) realizowała tłumaczenia migowe w spotach wyborczych do internetu i telewizji, co zostało zauważone m.in. w Raporcie Instytutu Spraw Publicznych. Od 2013 roku odpowiada za tłumaczenia migowe w materiałach informacyjnych na stronę Prezydenta RP Realizowała napisy do materiałów m.in. NBP, czy europosłów. Od 2013 roku wdraża w Polsce napisy na żywo. Wiceprzewodnicząca Rady Fundacji Widzialni. Współpracuje z Fundacją Kultury Bez Barier. Autor artykułów i prelegent, organizator konferencji, podczas których stosowane są rozwiązania umożliwiające aktywny udział w nich osób z dysfunkcjami sensorycznymi.

Przemysław Marcinkowski – Członek Zarządu Fundacji Widzialni, Audytor techniczny

Przemysław MarcinkowskiOd 2002 roku zajmuje się projektowaniem i programowaniem aplikacji internetowych.
Z Fundacją współpracuje od samego początku jej istnienia jako ekspert ds. dostępności stron www. Przeprowadza audyty dostępności stron internetowych w oparciu o standard WCAG 2.0. Ocenia serwisy internetowe w ogólnopolskim konkursie Strona Internetowa bez Barier”. Jest również trenerem i twórcą autorskiego programu szkoleń nt. dostępności organizowanych przez Fundację. Współautor publikacji Podręcznik dobrych praktyk WCAG” oraz Raportu Dostępności” oceniającego stan stron internetowych administracji publicznej. Współtwórca metodologii badania stron internetowych pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych. Brał udział w konsultacjach nad Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności. Blisko współpracuje z Uniwersytetem Śląskim, Orange, Microsoft, UPC, Teatr Wielki Opera Narodowa, Bankiem Millennium, IT w Administracji.
Współautor gry promującej Fundusze Europejskie Miastomania” oraz darmowego systemu PAD CMS stworzonego w ramach projektu Polskiej Akademii Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Wykładowca w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz na kierunku Włączenie Cyfrowe i Społeczne” na Uniwersytecie Śląskim.

Relaksuje się grając w zespole na gitarze oraz jazdą na rowerze.

Marcin Luboń – Członek Zarządu Fundacji Widzialni, Audytor techniczny

Marcin LubońWspółpracuje z Fundacją od początku jej istnienia. Współautor identyfikacji wizualnej Fundacji Widzialni. Twórca grafiki gry promującej Fundusze Europejskie Miastomania” (2011), strony internetowej dla Sądu Apelacyjnego w Katowicach, który zwyciężył w drugiej edycji rankingu "E-sądy po polsku", przygotowanym przez Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundację Helsińską, K2 Internet oraz Rzeczpospolitą, w wyniku czego powstało kolejnych 40 serwisów sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych. Twórca dostępnych stron dla Ośrodka Pomocy Społecznej i prowadzonych przez ośrodek projektów T:RAF Rybnik i Małe Społeczności – Wielkie Problemy. Wykładowca w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Wolny czas spędza w towarzystwie znajomych.